Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Папа: Суспільство, яке не приймає життя, перестає жити
15:02 П'ятниця 0 275
14-05-2021, 15:02

Папа: Суспільство, яке не приймає життя, перестає жити

Єпископ Риму разом з прем’єр-міністром Італії відкрив праці Генеральних Штатів щодо народжуваності – форуму, організованого сімейними асоціаціями, щоби шукати шляхи для подолання демографічної зими.
Про це повідомляє Vatican News.

Розгубленість, викликана непевністю щодо праці, побоювання, що випивають з дедалі менше посильних видатків на виховання дітей, смуток за жінок, яких на роботі заохочують не мати дітей, через що вони змушені приховувати вагітність… Всі ці фактори, за словами Папи, вчиняють «ще холоднішою та похмурішою» демографічну зиму, що усталилася в Італії. Про це він говорив, відкриваючи праці Генеральних Штатів щодо народжуваності – зустрічі, організованої сімейними асоціаціями, щоби замислитися над демографічною ситуацією в Італії та в світі.

Вранці, 14 травня 2021 року Святіший Отець прибув до місця проведення зустрічі – розташованого поблизу Ватикану концертного залу «Auditorium Conciliazione», де був присутній також Глава Італійського уряду Маріо Драґі, представники сімейних асоціацій, світу культури, підприємництва, банківської сфери, спорту та засобів комунікації, щоби шукати шляхи реагування на зменшення народжуваності, яке 2020 року в Італії сягнуло 30%.

Старіння континенту та країни

Промовляючи після вступного слова Джанлуїджі Де Пало, Голови Форуму сімейних асоціацій, організатора заходу, та після промови Прем’єр-Міністра, Папа Франциск подякував присутнім за те, що зібралися для того, щоби «замислитися над нагальним питанням народжуваності», що є основоположним для того, аби «розвернути тенденцію». Він назвав чудовим той факт, що зустріч зібрала представників різних сфер і скерував свою думку до молоді: «Соціологічні дані говорять нам про те, що більшість молодих людей прагне мати дітей. Але їхні життєві мрії, що є паростками відродження країни, стикаються із досі холодною та похмурою демографічною зимою: лише половина молодих людей вірить, що зможе мати двоє дітей протягом життя», – зазначив Глава Католицької Церкви, звернувши увагу на те, що Італія має найнижчий показник народжуваності в Європі, яка дедалі більше перетворюється у «старий» континент, але вже не з огляду на славну історію, але на вік населення.

Причина соромитися

І в той час, як ситуація є такою, що кожного року немовби зникає місто з населенням 200 тисяч мешканців, вона, як здається, «ще не привернула загальну увагу». Але для того, щоби майбутнє було добрим, «потрібно заопікуватися сім’ями», особливо, молодими, охопленими тривогами, «що загрожують паралізувати життєві проекти».

«Маю на думці, – сказав Папа, – розгубленість через непевність щодо праці, маю на думці побоювання, що випливають із дедалі менше посильних коштів, необхідних для виховання дітей: це страхи, які можуть поглинути майбутнє, вони є рухомими пісками, що можуть втягнути суспільство. Зі смутком думаю про жінок, яких на роботі заохочують не мати дітей, тих, які змушені приховувати вагітність. Чому діється так, що жінка повинна соромитися найпрекраснішого дару, яке життя може дати? Не жінка, але суспільство повинно соромитися, бо якщо суспільство не приймає життя, воно перестає жити», – наголосив він.

Перший дар

Святіший Отець, схвально відгукнувшись про ініціативи італійської влади закріпити на законодавчому рівні підтримку сімей, в яких народжуються діти, поділився кількома думками, «корисними з огляду на так бажану весну, що виведе нас із демографічної зими». Перша ідея обертається навколо поняття «дару». Кожен дар, як зазначив він, отримується, а життя є «першим даром, який кожен з нас отримав». Бо ж ніхто не може дати його сам собі. І це також «перша річ, про яку забуваємо в житті», схильні дивитися на те, що буде опісля, на те, що можемо зробити чи мати.

«Подібно до того, як дитину люблять і очікують ще перед тим, як вона народиться, так і ми повинні поставити дітей на перше місце, якщо хочемо знову побачити світло після тривалої зими», – сказав Папа, зазначивши, що «ми забули про першість дару, що є джерелом і кодексом життя спільноти». Й трапилося це, насамперед, «у більш забезпечених, більш споживацьких» суспільствах, бо «там, де більше речей, часто є більше байдужості та менше солідарності». З цього випливає заклик «допомагати одні одних віднаходити мужність дарувати, сміливість обирати життя»

Сталість і відповідальність

Друга думка, якою поділився Папа, обертається навколо слова «сталість», яке є «ключовим у будуванні кращого світу». Часто говориться про економічну, технологічну чи екологічну сталість, але потрібно також говорити про «сталість між поколіннями». «Ми не будемо спроможними підтримувати виробництво та оберігати довкілля, якщо не будемо уважними щодо сімей і дітей. Стале зростання починається звідсіля», – сказав він, нагадуючи про уроки історії: після війн минулого не було відродження без вибуху народжень, без здатності вливати довіру та надію в молоді покоління.

Але сталість, як зазначив далі Наступник святого Петра, співзвучна з відповідальністю, а тому наш час – це «час відповідальності, аби причинитися до розквіту суспільства». Й у цьому контексті, крім сім’ї, фундаментальною є роль школи, яка «не може бути фабрикою відомостей що вливаються в індивіда», але повинна ставати «упривілейованим місцем зустрічі та загальнолюдського зростання». В цьому важливе місце займає добрий приклад, який можуть дати представники світу культури та спорту. «Молодь не зростає завдяки феєрверкам примарного, але дозріває, приваблена тими, які наважуються слідувати за великими мріями, посвятитися іншим, чинити добро світові, в якому живемо», – сказав Папа, додаючи, що збереження молодості означає побачити свій відбиток у молодих поколіннях, натомість, іноді, проходить послання, що реалізація означає «мати гроші та успіх», а діти здаються перешкодою для особистих прагнень. Однак, «така ментальність є гангреною суспільства».

Структурна солідарність

Врешті, сталість, за словами Святішого Отця, потребує душі, а тією душею є солідарність. І не просто солідарність, але «структурна солідарність». Адже якщо «спонтанна і великодушна» солідарність багатьох допомогла сім’ям прямувати далі в цей важкий період, не можемо постійно перебувати «у сфері надзвичайного стану та тимчасовості», потрібно надати стабільності структурам, які підтримують сім’ї та народжуваність. «Є необхідними політика, економіка, інформація та культура, які відважно сприятимуть народжуваності», – сказав він.

Папа закликав політиків до «далекоглядності», а не шукання миттєвих електоральних вподобань. Нагальним є запропонувати для молоді гарантії стабільної зайнятості, житлового забезпечення, спонуки не залишати країну. Це завдання стосується також світу економіки. «Яким же прекрасним було би бачити зростання кількості підприємців і фірм, які, окрім вироблення благ, підтримують життя, уважні, аби не експлуатувати людей непосильними умовами та графіками, що діляться частиною прибутку з робітниками», – додав він, вказуючи на те, що це стосується багатьох країн, які часто є «багатими ресурсами, але бідними надією».

Солідарність, як зауважив Святіший Отець, стосується також «цінного служіння інформації», що дуже впливає на життя. Потрібна «інформація у форматі сім’ї», де про інших говориться з пошаною. Солідарність призиває також світ культури та спорту популяризувати та цінувати народжуваність.

Не піддаватися і мріяти


Свою промову Глава Католицької Церкви завершив словами подяки та підбадьорення. «Дорогі друзі, – сказав він, – наприкінці хочу сказати вам найпростіше та щире слово: дякую. Дякую за ці Генеральні Штати щодо народжуваності, дякую кожному з вас і всім тим, які вірять у людське життя та в майбуття. Вам, іноді, здаватиметься, що волаєте в пустині, змагається з вітряками. Але прямуйте далі, не піддавайтеся, бо мріяти – прекрасно, мріяти про добро та будувати майбутнє. А без народжуваності немає майбутнього».
Новини зі світу 15:02 Четвер 0 125 «Містечко отця Боско» та молоді колумбійці на шляху до цілісної екології Селезіанське «Містечко отця Боско», що в Медельїні (Колумбія), щороку опікується сотнями дітей, підлітків та молодих людей, дбаючи, одночасно, про спільний дім у дусі енцикліки «Laudato si’».
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.