Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Приносити плід, аби життя набрало сенсу
09:00 Неділя 0 184
2-05-2021, 09:00

Приносити плід, аби життя набрало сенсу

Євангеліє говорить про принесення плоду. Що це означає у нашій буденності? Конкретна вимога чи спонука до щастя?
Читання святого Євангелія від Йоана (Йн 15, 1-8)

Того часу Ісус сказав своїм учням: «Я є правдива виноградна лоза, а Мій Отець – виноградар. Усяку галузку в Мені, яка не приносить плоду, Він відтинає; а всяку, яка родить плід, очищає, щоб більший плід приносила. Ви вже чисті через слово, яке Я вам сказав.

Перебувайте в Мені, і Я – у вас. Як галузка не може приносити плоду сама по собі, якщо не буде перебувати у лозі, так і ви, якщо не будете перебувати в Мені. Я – лоза, ви – галузки. Хто перебуває в Мені, і Я в ньому, той приносить багато плоду, бо без Мене не можете робити нічого. Якщо хтось в Мені не перебуває, – він відкинутий геть, мов та гілка, і всох; їх збирають і кидають у вогонь, і вони згорають. Якщо ж будете перебувати в Мені, і Мої слова перебуватимуть у вас, то чого б тільки забажали, просіть – і станеться вам. У цьому прославлений Мій Отець, щоб ви приносили багато плоду і стали Моїми учнями».

Тему сьогоднішнього євангелія представлено через символізм виноградарства. За допомогою образів виноградаря, лози й галузок Ісус пояснює логіку людського існування: маємо приносити плід – не даремно вислів "приносити плід" вжито в тексті шість раз. Мова йде не стільки про моральне зобов’язання, щось обов’язкове до виконання – ідеться про потребу, яку носимо в серці, і яка спонукає нас діяти, аби надати сенс нашому життю. Щоб бути щасливими – маємо приносити плід. Щастя вплітається в полотно найглибших прагнень кожного, але часто, намагаючись його досягти, наповнюємо наше життя оманливими речами і подіями, які здаються важливими, але насправді такими не є. Або ж хапаємося за відчуття, що одразу ж зникають і не приносять жодної користі. Або ж наполягаємо на певному виборі, який веде в нікуди, будь-якою ціною захищаємо наші наміри, навіть не помічаючи, що в них немає майбутнього – вони не приносять плід. Втім нас не залишено напризволяще.

Каже Ісус: "Мій Отець – виноградар. Усяку галузку в Мені, яка не приносить плоду, Він відтинає; а всяку, яка родить плід, очищає, щоб більший плід приносила". Бог діє в історії – Він відтинає все несуттєве. Те, що не приносить плід, приречене на знищення, те, що не є справжнім – зникне. Бог відтинає не тому, що Він недобрий, а тому що те, за що ми хапаємося, не має продовження, відбирає енергію, але, по суті, не приносить користі. Втім Бог відтинає і галузки, "які родять плід". – Тому, що Він нас любить. Тому, що знає наші можливості і те, що після відтинання ми здатні "приносити ще більший плід". Те, що ми зараз сприймаємо від Нього як "ні" – як перешкоду або скасування певного задуму, насправді може виявитися новим стартом, початком чогось значно більшого, ніж те, про що ми могли мріяти. Бог знає, на що ми здатні і куди можемо дійти. Господь хоче і може піднести нас вгору, але маємо залишатися прищепленними до Христа. Бо без Нього "не можемо робити нічого".

Питання:

Господь говорить: "Хто перебуває в Мені, і Я в ньому, той приносить багато плоду". Що я роблю для того, щоб перебувати в Христі?

Те, що я роблю, приносить плід? Чи в тому, що я роблю, присутній Бог? Що є марного в моєму житті, що я хотів би усунути?


Ірина Кладій для КМЦ