Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Історичний візит святого Йоана Павла ІІ до римської синагоги 35 років тому
17:01 Вівторок 0 114
13-04-2021, 17:01

Історичний візит святого Йоана Павла ІІ до римської синагоги 35 років тому

Подія, що мала велике символічне значення і позначила вагому зміну у взаємостосунках. Цими словами рабин Раккардо Ді Сеньї, очільник єврейської спільноти Риму, описує візит Йоана Павла ІІ до синагоги 13 квітня 1986 року.
Про це пише Vatican News

Приязні обійми між святим Йоаном Павлом ІІ та Головним Рабином Риму Еліо Тоаффом позначили візит, що залишився в серці та спогадах багатьох людей. Того дня, 13 квітня 1986 року, Папа вперше переступив поріг синагоги, зробивши таким чином крок, який повторять його наступники. Ця подія позначила важливий етап на шляху, що складається також із записок з молитвами, які Понтифіки залишили в щілинах Стіни Плачу в Єрусалимі, з візитів до концтабору Аушвіц-Біркенау та інших жестів. Корені цього шляху, безсумнівно, сягають декларації Nostra aetate. Перечитуючи промови головних героїв історичної події 35-рочної давності, цікаво простежити їхні посилання на цей документ Другого Ватиканського Собору, а також на постать святого Йоана XXIII.

Йоан Павло ІІ про Nostra aetate та Йоана ХXIII

Під час візиту до римської синагоги Папа Войтила підкреслив зв’язок між християнством та юдаїзмом і, посилаючись саме на декларацію Другого Ватиканського Собору «Про стосунки між католицькою Церквою та нехристиянськими релігіями», він підкреслював, що Церква «засуджує ненависть, переслідування та всі прояви антисемітизму, спрямовані проти євреїв, скоєні будь-ким та будь-коли». Він також зазначив, що його візит був натхненний вчинком Папи Йоана ХХІІІ, який одного разу, проїжджаючи повз синагогу, зупинив автомобіль, аби поблагословити євреїв, які в той час вийшли з храму. «І тепер я хотів би продовжити ту спадщину, – підкреслив Папа Йоан Павло ІІ, – але вже не назовні, а завдяки вашій щедрій гостинності всередині римської синагоги».

Тоафф: візит, що увійде в історію

Рабин Тоафф висловив «глибоке задоволення» папським візитом, що «увійде в історію». Пригадуючи благословення, яке Йоан XXIII уділив євреям поблизу синагоги, рабин підкреслив, що цей жест був результатом Другого Ватиканського Собору, який через декларацію Nostra aetate «породив у стосунках Церкви з юдаїзмом революцію», що уможливила візит Йоана Павла ІІ.

Картина події, що залишиться в історії

Пригадуючи свої враження від візиту Папи Войтили до синагоги, рабин Раккардо Ді Сеньї, теперішній голова єврейської спільноти Риму, в інтерв’ю для Vatican News зазначив, що ця історична подія мала велике значення, насамперед, з медійної точки зору. За його словами, вже сама картина обіймів між двома релігійними лідерами «долала богословські труднощі». «Окрім фахівців, ніхто не читає документів комісій, але всі дивляться фотографії, – підкреслив він.

Поступ у взаємостосунках

Ділячись думками про значення наступних візитів Римських Понтифіків до синагоги Риму – Папи Бенедикта XVI в 2010 році та Папи Франциска в 2016 році – рабин Ді Сеньї підкреслив, що вони не лише продовжили започатковану традицію, але вплинули на поступ у стосунках, бо «за часів Йоана Павла ІІ було багато проблем. І тепер існують проблеми, але для багатьох з них тепер існують шляхи та способи вирішення».

Співпраця між християнами і євреями в контексті пандемії

«У суспільстві, часто загубленому в агностицизмі та індивідуалізмі, яке переживає гіркі наслідки егоїзму та насильства, євреї та християни є хранителями та свідками етики, позначеної Десятьма заповідями, у дотриманні яких людина знаходить свою істину та свободу. Сприяти спільним роздумам та співпраці з цього питання є одним з найважливіших обов’язків», – наголосив святий Йоан Павло ІІ у своїй промові в синагозі 35 років тому.

Відповідаючи на запитання про те, у яких сферах можуть співпрацювати євреї та християни в контексті пандемії, Головний Рабин Риму зазначив, що пандемія породила виклики, на які повинні дати відповіді структури, що є носіями цінностей: відповіді, що спонукають до організованості, солідарності, до спільних моральних цінностей, до дбання про спільне добро. «Ще більше викликів буде тоді, коли ми вийдемо з цієї пандемії, – підкреслив він, – і ми зіткнемось із суспільством, що неминуче змінилося і в якому наші найпростіші звички будуть іншими. Тож в цьому контексті буде абсолютно корисним та необхідним посилання на релігійні та ціннісні системи, такі як наші, в яких моральний імператив та солідарність мають важливе значення».
Інтерв'ю 14:01 Понеділок 0 83 Абдель Салам: нотатки про шлях двох борців за людське братерство Суддя Мухаммед Махмуд Абдель Салам, Генеральний секретар Високого Комітету впровадження в життя «Документа про загальнолюдське братерство», нещодавно опублікував книжку, в якій простежує процес підписання цього документа в лютому 2019 року.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.