Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
13:01 Субота 0 82
10-04-2021, 13:01

Неоціненні дари Церкви

Сьогодні багато говорять про кризу в Церкві. Водночас забувають про багатовікові досягнення Церкви. Про її внесок у цивілізацію, науку та духовне життя. Перш за все, вічне спасіння.
Роль ченців

Церква зберегла твори античності. Після падіння Римської імперії для світу настала похмура епоха. Творам мистецтва та античної думки загрожувало знищення. Це, безсумнівно, сталося б, якби не кропітка робота ченців, таких як бенедиктинці, які переписували старі книги.
А от цистерціанці обробили величезні простори лісів, що покривали Європу на той час. Без цього розвиток сільського господарства був би неможливим.

Університет

Університет є дитям католицького середньовіччя. Сучасні розподіл на факультети, а також ступені – бакалавр, магістр нагадують середньовічний. Папи надавали привілеї академічній спільноті, гарантуючи їм безпеку та свободу освіти. Перші і досі відомі університети – наприклад, у Парижі, Болоньї, Оксфорді чи Кракові, були створені в епоху нібито “темного” середньовіччя. Як зазначає Томас Вудс у «Як Церква будувала західну цивілізацію», «коли система вищої освіти була ще молодою, папи були найбільш послідовними захисниками; вони були авторитетами, до яких зверталися як студенти, так і працівники університету. Церква надавала привілеї, захищала права університету, ставала на бік науковців проти жорсткого втручання владних структур, створила міжнародну академічну спільноту з привілеєм ius ubique docendi, а також (…) сприяла жвавим науковим дискусіям, які аж до сьогодні пов’язані з діяльністю університетів».

Наука

Як навчає Святе Письмо, “Ти все розставив за мірою, кількістю та вагою!” Мудр. 11.20. Це переконання про світ, як розумне творіння розумного Бога призвело до переконання про можливість пізнання законів, що керують світом. Це переконання виявилося чужим для ісламської цивілізації. У середні віки мусульманські богослови навіть не погоджувались на таку принципову для розвитку науки концепцію, як віра в те, що деякі природні речі взаємодіють з іншими. Згідно з ісламськими віруваннями, безпосередньою причиною будь-яких змін у Всесвіті є непередбачувана воля Аллаха. За такого підходу відкриття фізичних або природних законів, що регулюють природу, стає неможливим. В результаті кількість філософів, дослідників-природознавців зменшилася, а світська думка обмежилася “підпіллям”. Томас Вудс у книзі “Як Церква будувала західну цивілізацію” також зазначив, що вірування про світ, як діло Боже, спонукало до смирення по відношенню до нього та пізнання його шляхом експериментів – без передбачуваних тез.
Католицькі вчені
Згідно з публікацією “100 років Нобелівської премії” (Шалев, Барух), 65,4% нобелівських лауреатів були прихильниками християнства. Пій XI заснував Папську академію наук. 

Серед видатних вчених священнослужителів є, серед інших, Афанасій Кірхер С. Дж. – засновник єгиптології, благословенний єпископ Микола Стено – визнаний основоположником геології, або отець Жорж-Анрі Леметр, творець теорії Великого Вибуху та релятивістської космології, і Роджер Йозеф Боскович С. Дж., творець атомної теорії з Дубровника. Незліченні побожні миряни-католики також внесли величезний внесок у розвиток науки. Варто згадати творця геліоцентризму Миколая Коперника та Людвіка Пастера – мікробіолога, відповідального за розробку першої вакцини.

Жінки, діти та раби

Саме Церкви поклала край дискримінації жінок у стародавньому світі. Виступаючи проти багатоженства, християнство зробило жінку по суті рівною чоловікові. Відмовившись від розлучення, Церква унеможливлювала самовільну відмову чоловіка від дружини. Це виявилось особливо важливим у той час, коли жінки в основному не мали засобів заробітку. Католицький культ Божої Матері також сприяв повазі до жінок, як і наявність католицьких релігійних орденів, в лоні яких розвивалися жіночі гілки, дозволяючи жінкам цілковито присвятити себе Богу. 

Церква також сприяла покращенню долі дітей. Тих, хто був слабким, у давнину іноді кидали зі скелі. Таке ставлення стало неприйнятним у світлі християнської доктрини людського життя. Так само сьогодні Церква виступає проти масових вбивств ненароджених дітей.
Даючи заповідь любові до ближнього, Церква пом’якшила ставлення господарів до рабів. Водночас це призвело до скасування рабства в довгостроковій перспективі. Економіка християнської Європи вже не була економікою, заснованою на рабовласницькій системі. Селянин перебував на утриманні і вже не був знаряддям. Така радикальна зміна підходу призвела не лише до підвищення поваги до людської гідності. Це також сприяло підвищенню економічної ефективності.

Церква представила світові новий ідеал милосердя. У світі античності безкорислива допомога була рідкістю. Як зазначає Томас Вудс у книзі «Як Церква будувала західну цивілізацію», якщо хтось вирішив допомагати іншим, він робив це, щоб здобути славу, і оголосити світові, що він є благодійником. Однак це суперечить вченню Христа, “не дай знати своїй лівій руці, що робить твоя права”.

Мистецтво

Найбільші твори мистецтва були створені за натхненням Церкви. “Яка найкраща картина всіх часів?” Майк Аквіліна запитує у монографії «Дивовижній церкві – як католицизм сформував наш світ». Таємна вечеря Леонардо да Вінчі? Чи фрески Мікеланджело в Сикстинській капелі? А скульптура? Давид Мікеланджело? Чи П’єта? ” Існує тенденція, яку важко пропустити. Коли ми думаємо про велике мистецтво, ми відразу згадуємо роботи, створені художниками, яких надихнула і підтримала Католицька церква “.

Архітектура

Вплив Церкви також включає чудові архітектурні твори. Як зазначила Джоанна Бабіарц “середньовічна думка про Бога-Архітектора знайшла своє вираження у появі сакральної геометрії, вираженої в християнській символіці собору. У планах кола і хреста ця будівля стала Небесним Єрусалимом, Царством Небесним, тобто досконалим зображенням космосу, побудованого на гармонійних зразках, даних Творцем “.

Милосердя та лікарні

Церква своїм ідеалом милосердя також сприяла догляду за хворими та створенню лікарень. Перші з них були створені на святій землі та керувались релігійними орденами, щоб піклуватися про паломників. Слово “сестра”, яке донедавна було адресоване медсестрам, не випадково пов’язане з католицизмом.

Усі вищезазначені досягнення Церкви були б нічим, якби вони не служили – навіть опосередковано – Божій славі та спасінню душ. Ці останні цілі є найбільшими досягненнями людей Церкви. Завдяки католицьким священикам та монахам незліченні душі брали участь у Святій Жертві Святої Меси та отримали благодать прощення.

Джерело: Родина
Катехетика 13:01 П'ятниця 0 164 Три ознаки того, що молитва більше, ніж просто слова Ми розмовляємо зі своїм Небесним Батьком і називаємо цю розмову молитвою. Часто молимося не тому що любимо і хочемо наблизитися до Всевишнього, а тому що ми повинні це робити, як християни. Роблячи так, ми втрачаємо щось дуже важливе.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.