Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 27 березня – довільний спомин св. Лідії Іллірійської, мучениці
08:00 Субота 0 197
27-03-2021, 08:00

27 березня – довільний спомин св. Лідії Іллірійської, мучениці

Про життя святої Лідії (ІІ ст.) відомо лише з переказів. Її часто плутають із Лідією Тіятирською – жінкою із Нового Завіту, яку хрестив апостол Павло (Діян 16, 11-15).
Лідія Іллірійська жила у Римі, була дружиною святого Філита. Відомо, що за панування імператора Адріана (117-138) її чоловік займав посаду радника при дворі. Подружжя мало двох синів – Македона та Теопрепія. Родина сповідувала віру в Христа, тому коли їх християнство викрилось – всі вони були піддані суду.

Адріана дивувала мудрість, з якою відповідали Лідія та її чоловік на звинувачення. Проте, щоби змусити їх зректися віри, родину відіслали до Іллірії (назва західної частини Балканського півострова). Під керівництвом полководця Амфілохія ціла родина зазнала жорстоких катувань – їх вішали на деревах, різали ножами… Така стійкість у вірі, допомогла стати на шлях навернення керівникові тюрми Кроніду, з яким Лідія та її близькі потім були вкинені до темниці. Вночі, очікуючи на смерть, коли Христові вірні співали молитви, з’явився їм ангел й укріплював їх зносити страждання.

Легенди оповідають, що Лідія разом з іншими була вкинена у розжарену олію, яка чудом виявилась холодною. Ця подія змусила також увірувати й Амфілохія. Близько 122 року Лідія, її чоловік, сини, Амфілохій з Кронідом загинули мученицькою смертю і ввійшли до Небесного Отця.

В літургійному календарі, вони, зазвичай, згадуються усі разом. Східні церкви відзначають спомин святої Лідії 23 березня, або 5 квітня. Зображують святу Лідію з хрестом у руках, або з мискою і глечиком.

В східних церквах, традиційно, до Лідії звертаються за допомогою при непорозуміннях у родині, загрозі розлучень, і моляться про доброго чоловіка.

Уклала Юлія Бойко

Зображення: Pinterest
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.