Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
15:00 Середа 0 1 433
24-03-2021, 15:00

Свідки віри: о. Олег Кондратюк OCD

На 24 березня припадає річниця смерті босого кармеліта отця Олега Кондратюка. Пропонуємо Вашій увазі біографію отця та деякі його думки.  
Олег Кондратюк народився 23 лютого 1968 року у Веймарі (Німеччина) на території дієцезії Ерфурт в родині Івана і Ніни (дівоче прізвище Щупко). Батько був водієм, а мати – вчителькою. Мав одну сестру – Зою. Був охрещений у вересні 1968 року в Бердичеві в Україні. Цей факт записано в Книзі реєстрації хрещень парафії Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії в Бердичеві на підставі свідчень свідків. Там закінчив початкову і середню школу. Потім переїхав до столиці, де у київському університеті отримав ступінь магістра фізики. Оскільки комуністичний режим нав’язував атеїстичну модель виховання, то у питаннях, що стосуються віри і знання Біблії, Олег здобував освіту самостійно.

Після повернення до Бердичева він прийняв таїнство Миропомазання, яке 9 грудня 1996 року йому уділив єп. Станіслав Широкорадюк. Тоді він долучився до життя кармелітської парафії, приєднуючись до Віднови у Святому Дусі та євангелізаційної спільноти. Тодішній настоятель, отець Бенедикт Крок, писав про нього до Провінціала: «Розсудливість і самоконтроль – це риси, дуже помітні у спілкуванні з Олегом. У нашому костелі формування молодіжної і родинної спільноти відбувалося за його значної участі. Цій справі він присвячував багато часу і сил. Доручені йому завдання завжди сумлінно виконував. Довгий час для зацікавлених людей він вів біблійні і євангелізаційні курси, які відвідувало чимало бажаючих».

Перед вступом до ордену працював вчителем фізики в школі у Бердичеві, одночасно доглядаючи хвору бабусю. Хоча монаше покликання він відчув раніше, однак вважав своїм обов’язком залишитися з бабусею аж до її смерті.

У серпні 1998 року розпочав постулат в монастирі босих кармелітів у Києві. У вересні та жовтні продовжив його в новіціаті у Черній. Новіціат він розпочав обрядом облечин 1 листопада 1998 року, отримуючи монаше ім’я Олег від Пресвятої Трійці. Наступного року, 6 листопада, склав перші чернечі обіти. За кілька днів розпочав навчання у Вищій духовній семінарії босих кармелітів. Філософію закінчив в Любліні (листопад 1999 - серпень 2001), а теологію у Кракові (жовтень 2001 - квітень 2005). 8 вересня 2004 року у кармелітському Санктуарії Матерії Божої Лоретанської в Пьотрковіцах склав вічні обіти, а 11 вересня того ж року в Кракові він прийняв свячення дияконату з рук єпископа Стефана Січека, єпископа-помічника Радомської дієцезії.

У лютому 2005 року поїхав на дияконську практику до Києва. А в квітні вирушив до дому молитви Варшавської провінції в Джевіні, щоб в’язати участь у реколекціях перед священицькими свяченнями. Прийняв їх з рук єпископа Яна Пурвінського, ординарія Київсько-Житомирської дієцезії, у Бердичеві 14 травня 2005 року.

Протягом 2005-2012 рр. перебував у Києві, виконуючи визначені керівництвом завдання. Був першим радником конвенту, вікарієм excurrendo парафії в Боярці, промотором покликань, асистентом Легіону Марії, опікуном домашніх біблійних груп і врешті-решт настоятелем парафії у Києві. Під час свого служіння як настоятель кармелітської спільноти в одному з листів він писав: «Пізнаю тягар настоятеля. Все-таки підлеглий спить спокійніше». Коли був настоятелем у Києві, розвинув рухи і спільноти для мирян. Здійснив пристосування існуючого раніше будинку для потреб ордену.

З вересня 2012 року виконував обов’язки вікарія парафії в Бердичеві та першого радника цієї спільноти. Протягом останніх років відповідав за покликання у делегатурі босих кармелітів. Розвинув широко заплановану реколекційну і видавничу діяльність. Заснував футбольний клуб «Кармель». Записав кілька серій навчань (понад 100 передач) на католицькому «Радіо Марія».

У 2014 році під час перебування в Польщі, у м. Вадовіце, його почали непокоїти проблеми зі здоров’ям. Медичні обстеження виявили у нирках пухлину на пізній стадії, яка незважаючи на операцію і проведені курси хіміотерапії в подальшому поширювалася в організмі. Незабаром вона вразила хребет і легені, у зв’язку з цим, щоби вгамувати нестерпний біль, необхідно було приймати морфій. Свідки останніх місяців його життя говорять про надзвичайну зрілість, з якою він взяв свій хрест. Останні місяці життя провів у лікарні в м.  Бєльско-Бяла у відділенні паліативної допомоги. Помер, прийнявши святі таїнства, 24 березня 2015 року близько 5 години ранку в присутності своєї матері, яка приїхала з Москви, щоб бути разом з ним під час підготовки до смерті. Йому було 47 років.

У Бердичеві 28 березня у Всеукраїнському санктуарії Матері Божої Святого Скапулярію відбувся похорон отця Олега Кондратюка. Саме цього дня босі кармеліти святкували урочистість 500-річчя св. Терези від Ісуса. Святу Месу очолив архієпископ Петро Мальчук, ординарій Київсько-Житомирської дієцезії, йому співслужили: єпископ Віталій Скомаровський, ординарій Луцької дієцезії, провінціал Краківської провінції Босих кармелітів отець Тадеуш Флорек, священики, монахи та монахині, бердичівлян та парафіяни з різних куточків України. Похований на території Бердичівського міського цвинтаря.

У квітні 2018 року на міському цвинтарі Бердичева в переддень Неділі Божого Милосердя відбулася Свята Меса за померлих та освячення гробниці босих кармелітів. У центрі гробниці зображений герб Ордену Босих Кармелітів, а під ним слова відомої святої та Вчителя Церкви, босої кармелітки святої Терези від Дитяти Ісуса – «Я не вмираю, я входжу в життя».  

Влітку 2020 року у продажі з’явився щоденник отця Олега Кондратюка «Я в руках Господа…».

Джерело: Персональні акти отця Олега з Архіву Провінції і Провінційної курії, Каталоги провінції.

Опрацював о. Єжи Зелінський OCD
Просимо всіх, хто може написати свідчення з життя отця Олега Кондратюка надсилати на електронну пошту бердичівського санктуарію: sanktuarium@ukr.net.
Історія Церкви в Україні 18:01 Середа 0 167 Свідки віри: єпископ Кароль Недзялковський На 7 квітня припадає річниця смерті єпископа Кароля Недзялковського, який був обдарованою особою, професором церковного співу та літургіки, канонічного та державного права, ревним та дбайливим душпастирем Житомирщини та Волині.  
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.