Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Хто були батьками святого Йосифа?
16:00 Середа 0 258
24-03-2021, 16:00

Хто були батьками святого Йосифа?

Батьки опікуна Ісуса виховали «справедливу людину», яка оберігала Спасителя світу.
В той час, як Церква традиційно визнає батьками Пресвятої Діви Марії свв. Йоакима та Анну, про батьків святого Йосифа – опікуна Ісуса, ніколи майже не згадують.

Чому так сталося?

Як і про свв. Йоакима та Анну, про батьків святого Йосифа відомо не так багато подробиць. У той же час, ми точно знаємо батька святого Йосифа, хоча, на перший погляд, це може здатися досить заплутаним.

В Євангелії від Матея, святого Йосифа називають сином «Якова» (Мт 1,16). Однак, в Євангелії від Луки, його батьком називають «Елі» (Лк 3,23). Виходить, що Матей і Лука мали різну інформацію?

Апологет Джиммі Акін пропонує ймовірне пояснення, прийняте багатьма біблістами.

Історик ІІ століття Секст Юлій Африкан, корінний ізраїльтянин, записав інформацію, яку отримав від сім’ї Христа ще за його часів. Згідно з їх сімейною генеалогією, дідусь Йосифа Маттан (згаданий у Матея) одружився на жінці на ім’я Еста, яка народила йому сина, ім’я якого Яків. Після смерті Маттана, Еста вийшла заміж за свого родича Мелхі (згаданого у Луки) і народила йому сина на ім’я Елі (одруження з родичами в цей час було поширеним явищем серед євреїв). Яків і Елі, таким чином, були зведеними братами. Елі помер бездітним, тому Яків одружився з його вдовою та породив Йосифа, який біологічно був сином Якова, але юридично сином Елі (Євсевій, Церковна історія 1:6:7).

В єврейській культурі, усиновлення було поширеним явищем, що, безпосередньо, впливало на генеалогічну лінію. Так, людина хоча й могла народитися в одній конкретній лінії, але якщо її пізніше усиновляли – вона приймала нову лінію. Крім того, як пояснює Акін: «усиновлення могло відбуватися посмертно». Це означало, що «якщо чоловік помер бездітним, обов’язок його брата – одружитися на вдові і породити сина від імені свого брата. Тоді, цей син буде посмертно «усиновлений» і буде вважатися сином померлого в сімейному родоводі».

Тому вважається, що саме Яків був батьком Йосифа, й тим – хто виховав його як «справедливу людину».

Щодо матері Йосифа, навряд чи є якісь свідчення, навіть у найвіддаленіших традиціях. Візіонерка XVIII століття, мати Цецилія Бай, стверджує, що матір Йосифа звали Рахиль. Існує певна ймовірність, що це могло бути правдою, оскільки ім’я Рахиль, на той час, було досить розповсюдженим. Але, знову ж таки, схоже, воно має зв’язок з першим Йосифом зі Старого Завіту, батьками якого були Яків (Ізраїль) та Рахиль (див. Буття 35), а не з обручником Діви Марії. У будь-якому випадку, ствердження матері Цецилії Бай вважаються «приватним одкровенням» і не є підтверджені Католицькою Церквою.

Хто не були б батьками святого Йосифа, вони виховали доброчесного чоловіка, який, в першу чергу, відіграв важливу роль в історії спасіння, і був гідним бути земним батьком Ісуса Христа.

Філіп Кослоскі

Зображення: William Dyce, Wikipedia

Переклад КМЦ за Aleteia
Складні питання 16:02 Понеділок 0 884 Шоста година дня... Як пережити свята під час всеохоплюючої епідемії Я хотів би поділитися власними роздумами, назвавши їх «шоста година дня». Останнім часом до мене знову промовляє Слово, яке парадоксально здається беззвучним, позбавленим вигляду і форми, як відкинене і приречене на смерть. Ним є Син!
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.