Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 23 березня – довільний спомин святого Турибія Могровехського, єпископа
08:00 Вівторок 0 1 021
23-03-2021, 08:00

23 березня – довільний спомин святого Турибія Могровехського, єпископа

Турибій Альфонсо де Могровехо-і-Робледо (1538–1606) народився в іспанській місцевості Майорга. Походив зі шляхетної та глибоко побожної родини.
Мав чудові здібності до юриспруденції, вивчав право в Саламанці й Вальядоліді. 1573 року король Іспанії Філіп ІІ поставив Турибія головним інквізиційним суддею в Гранаді, хоча тоді світська особа й не могла обіймати такої посади. Наступною несподіванкою стала номінація 1579 року на єпископа Ліми в Перу: тоді це була іспанська колонія, і король надав кандидатуру Турибія Папі Григорієві ХІІІ, аби мати в тих землях хорошого керівника. Майбутній святий спробував відмовитися від цієї посади, але король лишився непохитний, тож Турибієві довелося отримати всі необхідні свячення й виїхати на місійні території.

Підвладні новому єпископові терени були доволі широкі, тому він багато подорожував, упорядковуючи релігійне й моральне життя, проповідував і вділяв таїнства. Щоб краще розуміти людей, вивчав місцеві діалекти, ревно захищав корінних мешканців від безчинств губернаторів і духовенства. Завдяки діяльності Турибія було реформовано не лише місцеву Церкву, а й суспільний устрій. Він скликав дієцезіальні та провінціальні синоди, на яких, зокрема, було ухвалено керівні принципи для цілої Церкви Нового Світу. 1584 року видав першу книжку мовами кечуа і аймара – Катехизм Католицької Церкви. Відкривав школи, центри допомоги й монастирі, а 1591 року – першу в Америці духовну семінарію.

Турибій помер під час пастирського візиту в Сану. Канонізований 1726 року.

Зображають святого в єпископських шатах, часто серед корінних американців.

Покровитель Ліми, Перу й боротьби корінних мешканців за свої права.

Уклала Юлія Бойко
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.