Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Цей день в історії Католицької Церкви: Йоан Павло ІІ попросив пробачення за гріхи Церкви
07:30 П'ятниця 0 2 101
12-03-2021, 07:30

Цей день в історії Католицької Церкви: Йоан Павло ІІ попросив пробачення за гріхи Церкви

12 березня 2000 року Папа Римський Йоан Павло ІІ попросив пробачення за гріхи Церкви перед людством.
Понтифікат святого Йоана Павла ІІ багатьом запам’ятався спробою Католицької Церкви критично поглянути на свою історію. Папа Римський перепросив як цілі народи, так і окремих осіб за недостойні вчинки Церкви.

Уперше Йоан Павло ІІ публічно попросив пробачення 1982 року за помилки інквізиції, засудивши її «нетерпимість і навіть насилля у служінні правді». 1984 року, відвідуючи Америку, Папа перепросив за насилля до корінного населення; наступного року він так само звернувся до африканців, просячи пробачення за жорстокість колонізаторів.

1992 року перепросин дочекався Галілео Галілей. Вирок інквізиції в його справі було визнано помилковим. Також Понтифік повернув відомому вченому «право бути законним сином Церкви». Далі, з 1995 до 1997 року, Папа просив пробачення за агресію щодо інших конфесій, неповагу Церкви до жінок, недостатньо активну протидію нацистам і навіть ворожість до рок-музикантів («за те спізнення, з яким Церква визнала Вашу музику»).

Проте найвідоміший акт покаяння за гріхи Католицької Церкви відбувся 12 березня 2000 року під час Меси «Mea Culpa» у храмі святого Петра у Ватикані. Після проповіді й Символу Віри Йоан Павло ІІ занурився в молитву, а представник Римської Курії зачитав відозву. У ній містилося перепрошення за католиків, які, прагнучи поширити Істину, не послуговувалися євангельським духом і чинили насильство до представників інших конфесій. Також Папа попрохав вибачення за гріхи, які завдали шкоди єдності християн. Окремо був перепрошений ізраїльський народ – за численні християнські переслідування щодо євреїв. Вибачення стосувалися й інших груп: жінок, рас і народів, до страждань яких Католицька Церква була сліпа.

Коли покаянна відозва завершилася, Йоан Павло ІІ звернувся до присутніх: «Ніколи більше служіння Істині не ввійде у протиріччя з любов’ю до ближнього; ніколи більш не буде дій проти єдності Церкви; жоден народ ніколи більше не буде ображений; більше ніколи Церква не вдасться до методів насильства; ніколи більше не дозволить собі дискримінації, репресій, презирства до бідних і знедолених».

Варто зазначити, що в Літургії 12 березня 2000 року не перепрошували за хрестові походи й не засудили інквізиції, хоча сьогодні думка, що такі вибачення нібито були принесені, доволі популярна. У кожному разі, перепросивши за гріхи Церкви, незалежно від того де, коли й за яких обставин вони були здійснені, святий Папа Йоан Павло ІІ розпочав нову сторінку життя Католицької Церкви у світі.

Павло Зінченко

За темою:
39 років тому польський кардинал Кароль Войтила став Папою Римським
Кардинал Райнгард Маркс про конгрес «(Пере)осмислити Європу»
Папа: Пошана до гідності людини – це запорука цілісного розвитку
Історія Церкви 11:05 Неділя 0 120 Добрий Пастир з римських катакомб ​​​​Сьогодні відзначаємо IV Великодню неділю, яка присвячена євангельському образу Ісуса Доброго Пастиря. Цікаво, що власне, перші християнські зображення Ісуса Христа у римських катакомбах - це зображення Ісуса як Доброго Пастиря.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.