Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Зробити порядок у храмі. Що мав на увазі Ісус?
11:00 Неділя 0 204
7-03-2021, 11:00

Зробити порядок у храмі. Що мав на увазі Ісус?

Євангеліє ІІІ неділі Великого Посту говорить про очищення храму від продавців та міняльників. Як цю сцену можемо перенести на наше особисте духовне життя.
Читання святого Євангелія від Йоана (2, 13-25)

Наближалася юдейська Пасха, й Ісус піднявся в Єрусалим. І знайшов у храмі тих, які продають овець, волів і голубів, і міняльників грошей, які там сиділи. Зробивши бича з мотузок, Він вигнав усіх із храму, й овець і волів, розсипав монети у міняльників, а столи поперевертав. А тим, які продавали голубів, сказав: «Заберіть їх звідси! Не робіть дому Мого Отця домом торгівлі!» Згадали Його учні, що написано: «Ревність до Твого дому з’їдає Мене!»

У відповідь на це юдеї запитали Його: «Яке знамення покажеш нам, що таке Ти робиш?» Відповів Ісус і сказав їм: «Зруйнуйте цей храм, – і за три дні Я підніму його».

Тоді юдеї сказали: «Сорок шість років будувався цей храм, а Ти за три дні піднімеш його?»

Він же говорив про храм свого тіла. Коли Він воскрес із мертвих, то згадали Його учні, що Він це говорив, – тож повірили і Писанню, і слову, яке сказав Ісус.
 
А коли Він був у Єрусалимі на святі Пасхи, то багато людей, повірили в Його Ім’я, побачивши ті знамення, які Він творив. Сам же Ісус не звірявся їм, бо Він знав усіх і не мав потреби, щоби хтось свідчив про людину, адже сам знав, що було в людині.

Сторінка сьогоднішнього Євангелія наближає нас до Пасхи. Євангеліст Йоан розповідає, що Ісус – як усі юдеї з нагоди Пасхи – приходить до Єрусалиму і заходить до храму. "І знайшов у храмі тих, які продають овець, волів і голубів, і міняльників грошей, які там сиділи". Перед нашими очима постає сцена, яка може обурити, але для давнього Єрусалиму йшлося про речі звичайні і навіть побожні. З огляду на специфіку культу, присутність продавців тварин і міняльників була цілком законною: культ передбачав принесення тварин у жертву, тоді як міняльники забезпечували для храмової скарбниці приплив "добрих" монет – без язичницьких зображень – одне слово, міцна та збалансована система, яка гарантувала і доход, і чистоту культу. Тим більш дивує гнівна реакція Ісуса: "зробивши бича з мотузок", Він виганяє усіх із храму, розсипає монети, перевертає столи. Чому Ісус руйнує те, що мало б служити для прославлення Бога?

В баченні Йоана Єрусалимський Храм має символічне значення. Це святе місце – тому що саме тут відбувається зустріч людини з Богом. Тож Єрусалимський Храм – це не тільки фізичне місце культу, до якого сходилися всі юдеї. Він символізує людське серце. Серце, переповнене багатьма речами, які ми вважаємо важливими і необхідними, аби показати нашу побожність. Серце, переповнене думками і проблемами, які ми маємо вирішити перш, ніж присвятити час Господу. Серце, якому треба багато вирішити перш, ніж зустрітися з Богом. Ідеться про серце, яке зазнає спокуси поставити другорядні речі в центр – саме так, як це робили продавці в Храмі. Розповідає Йоан, що Ісус "зробивши бича з мотузок", вигнав усіх. Знову зустрічається нам слово "вигнав геть", яке євангеліст уживає, коли розповідає про спокушування або про зцілювання Ісусом одержимих. Порушити порядок речей, поставити на перше місце те, що насправді є другорядним, залишити головне, аби зайнятися деталями – це і є логіка спокуси, підступна і витончена тактика сил зла, з якою бореться Ісус в Храмі.

В літургійній традиції текст, який пропонує сьогоднішнє Євангеліє, називається "Очищення Ісусом Храму". Подібно до Єрусалимського Храму, ми потребуємо очищення, аби перемінити наше серце на місце зустрічі з Отцем. Маємо упорядкувати те, що його наповнює: думки, мрії, турботи, бажання, плани – аби звільнити місце для зустрічі з Отцем. І період Великого Посту – це слушний час, щоб очистити власне серце.

Питання:

Чи в моєму серці є місце для зустрічі з Богом?

Чи є там щось, що маю викинути геть? Що знаходиться в центрі мого серця?


Ірина Кладій для КМЦ
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.