Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Кардинал Кох: екуменічне зобов’язання єпископа – це обов’язок і повинність
10:01 Понеділок 0 275
7-12-2020, 10:01

Кардинал Кох: екуменічне зобов’язання єпископа – це обов’язок і повинність

4 грудня у Ватикані представлено документ Папської Ради сприяння єдності християн «Єпископ та єдність християн: екуменічний путівник», затверджений Святішим Отцем.
Про це пише Vatican News.

«Етимологічним значенням слова путівника є “йди за мною”. Тому, документ, який ми вам представляємо сьогодні, має на меті бути путівником, компасом або супутником на екуменічній дорозі єпископа разом із його дієцезією», – наголосив кардинал Курт Кох, Президент Папської Ради сприяння єдності християн, представляючи у п’ятницю, 4 грудня 2020 року новий документ “Єпископ та єдність християн: екуменічний путівник”, що отримав потвердження від Глави Католицької Церкви. Під час презентації у Ватиканському прес-центрі кардинал Кох коротко зупинився на трьох темах: мета документа, його приготування та зміст.

Мета документа

Як зазначив очільник ватиканського відомства, компетентного в екуменічних питаннях, цей екуменічний путівник народився на прохання членів та радників Папської Ради сприяння єдності християн, представленого під час пленарного засідання 2016 року, які висловили сподівання на те, що можна буде укласти короткий документ, який би заохочував, допомагав та супроводжував католицьких єпископів на шляху до єдності християн.

У 1993 році побачив світ «Довідник застосування принципів та норм екуменізму», який стосується всієї Католицької Церкви. Натомість, бракувало документа, який би вказував на обов’язки та відповідальність безпосередньо єпископів у питаннях екуменізму. «Єпископ не може вважати сприяння єдності християн лише одним з багатьох завдань свого служіння, як завдання, яке можна або слід відкласти на пізніше, з огляду на інші, видавалось би, важливі пріоритети. Екуменічне зобов’язання єпископа не є необов’язковим виміром його служіння, але обов’язком та повинністю», – підкреслив кардинал Кох.

Приготування документу

Президент Папської Ради сприяння єдності християн пригадав, що праця над приготуванням путівника тривала приблизно три роки. Перша чернетка, підготовлена компетентними працівниками Дикастерії у співпраці з експертами в питаннях екуменізму, була представлена під час пленарного засідання Папської Ради у 2018 році. Після чого текст був розісланий багатьом членам Римської Курії, які дали свої спостереження та пропозиції.

Напрямні путівника ґрунтуються на декреті ІІ Ватиканського Собору “Unitatis redintegratio”, енцикліці “Ut unum sint” та на двох документах Папської Ради: “Довідник застосування принципів та норм екуменізму” та “Екуменічний вимір у формуванні тих, які посвячуються душпастирському служінню”. Новий путівник не повторює попередніх документів, але подає їхній короткий синтез, осучаснений та доповнений темами, які піднімались впродовж останніх понтифікатів, зосереджуючи свою увагу на єпископському служінні.

Святіший Отець, затверджуючи цей документ своїм листом від 24 травня цього року (з нагоди 25-річчя енцикліки “Ut unum sint”), підкреслив: «Служіння єдності є головним аспектом місії єпископа». З цієї причини Папа висловив сподівання, що даний документ послужить заохоченням та провідником для єпископів у виконанні їхніх екуменічних обов’язків. Окрім 25-річного ювілею енцикліки “Ut unum sint”, публікація нового путівника вказує також на іншу важливу дату в екуменічному заанґажуванні, а саме на 60-літній ювілей Папської Ради сприяння єдності християн, заснованої після звіщення ІІ-го Ватиканського Собору.

Зміст документа

Кардинал Курт Кох зазначив, що новий документ складається із двох частин: 1) «Сприяння екуменізму в Католицькій Церкві», де висвітлено обов’язки католицької спільноти щодо екуменічного руху, зокрема, про обов’язки осіб та структур екуменічного діалогу на дієцезіальному рівні, та 2) «Стосунки Католицької Церкви з іншими християнами», де наголошено на 4-ох способах екуменізму, які притаманні католицькій Церкві.

Перший спосіб екуменічного діалогу, – духовний екуменізм, згідно з навчанням ІІ-го Ватиканського Собору, є душею всього екуменічного руху. З цього приводу путівник особливо підкреслює важливість Святого Письма, “екуменізму святих” та потребу “очищення пам’яті”.

Діалог милосердної любові, що є другим способом екуменізму, сприяє культурі зустрічі на рівні щоденних стосунків та співпраці між християнами на основі їхнього спільного хрещення. Путівник подає певні практичні пропозиції у цій сфері, для прикладу: участь під час богослужінь з нагоди свячень чи інтронізації відповідальних у інших Церквах чи Церковних Спільнотах, запрошення їх на богослужіння та інші важливі події у Католицькій Церкві, тощо.

Третім способом екуменізму представлено діалог істини, який стосується пошуку Божої правди, який Католицька Церква здійснює разом з іншими християнами за допомогою богословського діалогу. В цій частині документа представлено деякі принципи такого діалогу, що скерований на поглиблення істини в її цілісності.

Діалог життя – четвертий спосіб прямувати разом до єдності всіх християн. Мова йде про співпрацю між християнами різних конфесій у трьох головних секторах: душпастирстві, свідченні та культурі. У цій частині документа знайдемо певні вказівки для єпископів щодо катехизації, мішаних подружів, норм співслужіння, співпраці у здійсненні академічних, наукових та культурних проектів.

Практична сторона документа

Документ, який на даний момент доступний англійською, італійською, французькою, іспанською, португальською та німецькою мовами, не лише пригадує про принципи екуменічного зобов’язання, але, наприкінці кожної частини подає список практичних порад, які простими і прямими словами підсумовують обов’язки та ініціативи, які єпископ може здійснювати на локальному чи регіональному рівнях. Також є “Додаток”, що подає короткий опис партнерів Католицької Церкви в міжнародних богословських діалогах та їхні головні плоди.

На закінчення презентації нового путівника кардинал Курт Кох, Президент Папської Ради сприяння єдності християн, пригадав, що Папа Франциск нерідко наголошує на тому, що єдність твориться разом прямуючи вперед; якщо будемо прямувати з Христом, то Він сам здійснить цю бажану єдність. Єдність не прийде як якесь чудо: Святий Дух її здійснює тоді, коли ми прямуємо разом. «Нехай цей путівник буде допомогою на шляху єпископів та всієї Католицької Церкви до повної єдності, за яку молився Господь», – закінчив кардинал Кох.
Новини з Ватикану 12:35 Неділя 0 98 Папа: Не втрачаймо пам’ять, носіями якої є похилі віком, без коріння зів’янемо Бачити, поділитися, зберегти: ці три дієслова, натхнені євангельською розповіддю про помноження хлібів, були в центрі уваги проповіді Папи Франциска на Святу Месу з нагоди першого Всесвітнього дня дідусів, бабусь і похилих віком.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.