Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Зміни в канонізаційних процесах: життя, віддане за ближнього, як шлях до прослави
14:36 Вівторок 0 950
11-07-2017, 14:36

Зміни в канонізаційних процесах: життя, віддане за ближнього, як шлях до прослави

«Ніхто неспроможен любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає» (Йн 15, 13).
Цими Христовими словами, записаними святим євангелістом Йоаном, розпочинається Апостольський лист Motu Proprio Папи Франциска «Maiorem hac dilectionem» («Більшої від тієї любові»). Він відкриває шлях до беатифікації вірних, які, спонукувані любов’ю, героїчно віддали життя за ближнього, добровільно та свідомо приймаючи неминучу й передчасну смерть із наміром наслідувати Ісуса.
Документ, оприлюднений у Ватикані 11 липня 2017 року, приготований на основі остаточних напрацювань, підтриманих Пленарною зустріччю Конгрегації у справах святих, що відбувалася у вересні минулого року. Він набуває чинності з дня оприлюднення і впроваджує нову форму беатифікаційного й канонізаційного процесу, названу «пожертвою життя», відмінну від дотеперішніх – мучеництва та геройського виміру чеснот. Апостольським листом визначено критерії для такого процесу та внесено зміни у відповідні нормативні акти.
Папа Франциск пише, що християни, які, йдучи за навчаннями Господа Ісуса, «добровільно та свідомо віддали своє життя за інших і витривали аж до смерті в цій постанові», заслуговують на особливу увагу й пошану. Адже «геройська пожертва життя, спонукувана й підтримана любов’ю, це вираження справжнього, повного та зразкового наслідування Христа», а тому заслуговує на ту саму пошану з боку спільноти вірних, що й ті, «хто добровільно прийняв мучеництво крові чи здійснював у геройському вимірі християнські чесноти».
Дотепер приписи Католицької Церкви передбачали три шляхи до прослави. Насамперед це було мучеництво, «найвище наслідування Христа й найвище свідчення любові». Класичне поняття мучеництва має три аспекти: добровільне прийняття смерті з любові до Христа, ненависть переслідувача до віри чи християнської чесноти, лагідність і прощення з боку жертви, що наслідує Христа, Який на хресті прохав милосердя для Своїх катів.
Інший шлях – це ствердження геройського виміру чеснот. Вони мали бути втілені понад звичайну міру, мати надприродну мету і тривати довгий час. Ідеться про богословські чесноти (віра, надія, любов), головні чесноти (розсудливість, справедливість, мужність і поміркованість) і «додаткові» (вбогість, послух, чистота, покора).
Третій шлях – це «виняткові випадки», коли йдеться про ствердження давнього культу якоїсь особи з минулого. Тут ідеться про так звану «рівнозначну беатифікацію».
Ці три шляхи, чинні досі, не вичерпують усіх можливих випадків святості, яку можна канонічно проголосити. Тож тепер запроваджено ще один шлях, який можемо назвати «пожертвою життя»: хоч він і має деякі елементи, які його уподібнюють і до мучеництва, і до геройського виміру чеснот, однак показує особливий аспект героїчного християнського свідчення. Залишається поза сумнівами, що всі шляхи прославлення мають спільним знаменником любов, яка є «узами досконалості», «сповненням закону» та «душею святості».
Апостольським листом Motu Proprio Папи Франциска «Maiorem hac dilectionem» встановлені норми, які регулюють процеси в цьому новому напрямку. Зокрема, у 2-й статті вказано, що для того, аби пожертва життям була дійсна для беатифікації, вона має відповідати таким критеріям: свідома й добровільна пожертва життя та геройське прийняття з огляду на любов неминучої смерті, передбачуваної невдовзі; зв’язок між пожертвою життя й передчасною смертю; практикування християнських чеснот принаймні на звичайному рівні перед пожертвою життя й аж до смерті; існування припущення про святість принаймні відразу після смерті; необхідність чуда для беатифікації.
Щодо дієцезального етапу процесу і приготування так званої «Positio» (підсумку документів, зібраних під час дослідження життя та праць кандидата), то вони керуються стандартними приписами. «Positio» у справі «пожертви життя» має дати відповідь на запитання щодо того, чи підтверджена пожертва життя аж до смерті з причини любові, а також християнські чесноти, здійснювані принаймні на звичайному рівні, у випадку та у зв’язку з досліджуваною метою.
Джерело - Радіо Ватикану

По темі:
Штучний інтелект: етичний виклик? Зустріч в рамках «Притвору язичників»
Представник Святого Престолу про доступ до ліків у контексті патентного права
Кардинал Фаррелл: Наша Дикастерія є домом усіх церковних рухів
Новини з Ватикану 09:01 Понеділок 0 65 Папа: зустріч між наукою та вірою для заглиблення у таїнство людини Звертаючись до учасників міжнародної конференції на тему «Пізнавати розум, тіло і душу», Святіший Отець вказав на важливість міждисциплінарних досліджень, що ведуть до кращого розуміння нас самих, та спрямовані «на той трансцендентний горизонт, до якого прагне наша істота».

Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.