Кожен гріх тягне за собою наслідки. Наслідки гріхів кровопролиття тривають часами декілька поколінь. Згадаймо хоча б революцію 1917 року та Світові війни – помсту і ненависть як плоди гріхів декількох окремих осіб на собі відчули мільйони людей, і продовжують відчувати понині.
Як осягти очищення від вчинків, слів та думок, які провадять до смерті? Лише у Крові, пролитій на Хресті наше очищення від мертвих учинків. Ісус пролив свою Кров для того, аби примирити людей із Богом, аби вже більше ніхто не вимагав пролиття крові задля виконання помсти, і аби виконалося слово Його молитви «і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим».Св. ІГНАТІЯ АНТІОХІЙСЬКОГО, єпископа і мученика (черв) Обов’язковий спомин
Св. Ігнатій був другим наступником св. Петра на єпископстві в Антіохії. Під час правління імператора Траяна був приречений на смерть (він мав бути кинутий диким звірам). З цією метою його вислали до Риму. В дорозі він писав листи до християнських спільнот, в яких висловлював гаряче бажання загинути мученицькою смертю. Ці листи – важливі свідчення віри первісної Церкви. Св. Ігнатій здобув вінець мученика в Римі близько 107 року. Його ім’я споминається у Римському Каноні.
АНТИФОН НА ВХІД
Я – розп’ятий з Христом. * Живу вже не я, а живе Христос у мені . * А що живу тепер у тілі, то живу вірою в Божого Сина, * який полюбив мене й видав себе за мене. (Гал 2, 19-20)
КОЛЕКТА
Всемогутній, вічний Боже, Ти оздоблюєш святе тіло Твоєї Церкви сповідуванням святих мучеників; † вчини, щоб сьогоднішня слава страждань святого Ігнатія Антіохійського, якою він заслужив на вічне возвеличення, * стала для нас пості йною допомогою. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Рим 3, 21-30
Читання з Послання святого апостола Павла до римлян.
Брати! Нині ж, незалежно від Закону, виявилася Божа праведність, про яку свідчать Закон і Пророки. А праведність Божа – через віру в Ісуса Христа в усіх, хто вірить, – бо немає різниці; адже всі згрішили й позбавлені Божої слави, але оправдуються даром, Його благодаттю, через викуплення, що в Христі Ісусі. Його Бог дав як жертву примирення в Його крові через віру, щоби показати свою справедливість у прощенні раніше вчинених гріхів, – у Божому довготерпінні; щоби показати свою справедливість в теперішньому часі, – що Він справедливий і оправдує того, хто вірить в Ісуса. Тоді де те, чим хвалитися? – Воно виключене! Яким законом? Ділами? Ні, тільки законом віри! Адже вважаємо, що людина оправдується вірою, незалежно від діл Закону. Хіба Бог тільки для юдеїв, а не для всіх народів? Так, Він і для інших народів, бо є один Бог, який оправдує обрізаних завдяки вірі і необрізаних через віру. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 130, 1-2. 3-4. 5-6
Тільки у Бога милість і спасіння.
З глибини я кличу, Господи, до Тебе. *
Господи, почуй мій голос.
Нехай Твої вуха будуть уважні *
до голосу мого благання.
Якщо, Господи, будеш зважати на беззаконня, *
то хто, Господи, встоїться?
Адже є прощення в Тебе, *
щоб мали страх перед Тобою.
Я чекав Господа, моя душа ждала, – *
я чекав на Його слово.
Моя душа на Господа чекає *
більше, ніж вартовий на ранок.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 14, 6
Алілуя, алілуя, алілуя.
Я є дорога, і правда, і життя!
Ніхто не приходить до Отця, якщо не через Мене.
ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 11, 47-54
† Читання святого Євангелія від Луки.
Того часу Господь сказав: «Горе вам, бо будуєте пам’ятники пророкам, яких батьки ваші повбивали! Отже, свідчите і схва- люєте вчинки своїх батьків, бо ті вбивали їх, а ви будуєте їм надгробки. Через те й Божа мудрість сказала: “Пошлю до них пророків та апостолів, і з них декого вб’ють і будуть переслідувати, щоб від цього роду домагатися крові всіх пророків, що пролита від створення світу; від крові Авеля до крові Захарії, який заги- нув між жертовником і храмом; так, кажу вам, вимагатимуть звіт за це в цього роду!” Горе вам, законникам, бо ви взяли ключ пізнання, та самі не ввійшли, і тим, які входять, перешкодили!» А коли Він виходив звідти, книжники і фарисеї почали сильно нападати й випитувати Його про різне, стежачи як би зловити Його на слові. Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Споминаючи святого Ігнатія з Антіохії, який своїм вченням та мучеництвом укріпив Церкву на самому початку її існування, просімо благодатей, потрібних сьогодні Церкві для виконання місії, яку поклав на неї Христос:
1. Молімося за святу Церкву, щоб її єпископи та священики, як святий Ігнатій Антіохійський, завжди вважали своїм найважливішим обов’язком проповідування Христа вбогим, хворим та знедоленим.
2. Молімося за всі християнські Церкви і релігійні спільноти, щоб всі сповідники Христа об’єднались у одній вірі та любові.
3. Молімося за країни, де віруючі терплять гоніння зі сторони влади, щоб вони отримали повну свободу віросповідання і могли без жодного остраху прославляти Господа.
4. В міжнародний день боротьби з бідністю молімося за те, щоб права бідних були шановані в кожній державі світу.
5. Молімося за душі в чистилищі, щоб Господь помилував їх і допустив до участі в небесній славі.
6. Господи, в день спомину св. Ігнатія Антіохійського молимося за нас самих, щоб кожна зустріч із Тобою в слові та в Євхаристії приносила плоди нового місійного запалу, вірного прийняття Твоєї волі та відважного її виконання.
Боже, Твої святі дали нам взірець істинно християнського життя; вчини, щоб ми також прославляли Тебе всім своїм життям. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, Ти прийняв жертву святого Ігнатія, † який, як збі жжя Христове, завдяки мученицькій смерті став чистим хлібом; * прийми також і жертву нашої відданості. Через Христа, Господа нашого.
Префація про святих мучеників № 37
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Я – збіжжя Христове: * нехай перемелють мене зуби диких звірів, * щоб я став чистим хлібом.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, нехай нас зміцнить небесний Хліб, † який ми прийняли, святкуючи народження для неба святого Ігнатія, * щоб ми були християнами і з назви, і в ділах. Через Христа, Господа нашого.
Засуджуючи фарисеїв за їх лицемірство і любов до пошанувань, Христос не хоче сказати, що не дбає про них. Він тільки хоче їх захищати від них самих, а інших від їх жадібності. Він досконало знає, наскільки руйнівними спокусами є влада і багатство і як легко ошукатися добробутом. Провокуючи їх до бурхливої реакції, Ісус намагається дістатися їх душі, показати те знищення, яке чинить в серці людини лукавство, і допомогти спастися від цієї смертельної небезпеки.
Або: (біл) довільний спомин св. ЯДВІГИ, монахині
Св. Ядвіга народилася близько 1174 року. Вона була дочкою графа Андехс. Виховання та ґрунтовну освіту отримала вдома і в бенедиктинок у Кітцінгені. В тринадцять років вийшла заміж за князя Генріха Бородатого, з котрим мала сімох дітей. Допомагала чоловікові в правлінні та збереженні миру, пережила смерть чоловіка і дітей. Її найулюбленіший син, Генріх Побожний, загинув у битві з татарами під Легніцею. Останні роки свого життя вона провела в монастирі цистерсіанок в Требниці, який сама заснувала, де її дочка Гертруда була настоятелькою. Померла 15 жовтня 1243 року. Її реліквії зберігаються в Требниці.
Спільні Меси: про монахиню
Або: (біл) довільний спомин св. МАРГАРИТИ МАРІЇ АЛАКОК, діви
Св. Маргарита Марія народилася у 1647 році в Бургундії. В 24 роки вступила до монастиря візиток в Паре-ле-Моніаль. Під час об’явлень Господь Христос явив їй своє серце, яке палало любов’ю до людей і спрагле їхньої любові, і бажав установлення в п’ятницю після октави Божого Тіла свята Його Серця для відшкодування зневаг, яких Він зазнає у Пресвятому Причасті. Св. Маргарита Марія зазнала великих страждань, поки повірили у її місію. Померла 17 жовтня 1690 року.
Спільні Меси: про одну діву
Слухаючи слова Христа, іноді ми можемо дивуватися точності Його порівнянь і пояснень. Ми виражаємо свої почуття, прославляючи і благословляючи Його мудрість. Чинячи так, ми часом не дозволяємо, щоб Його слова торкнули нас ізсередини. Подібно ми чинимо, коли, слухаючи якогось проповідника, захоплюємось його красномовством, чекаємо на гарні порівняння та історії, але десь там у глибині серця не приймаємо його слова до себе. Христос застерігає нас від такого підходу. Він прагне, щоб ми не змарнували можливість підпасти під спасенну дію слова.