Івано-Франківськ стає ще привабливішим для туристів. Цими днями, коли православні та греко-католики переживають Страсний Тиждень, у місті презентували нові мурали на християнську тематику.
Презентація відбувалась у межах щорічного фестивалю «Вгору серця». Сприяють створенню мистецьких знаків на стінах міста активісти з КП «Простір інноваційних креацій "Палац Потоцьких"» за підтримки Молодіжної комісії Івано-Франківської архієпархії УГКЦ й міської ради.На своїх фейсбук-сторінках події активно висвітлюють організатори – ПІК «Палац Потоцьких», Ярема Стецик, Олесь та Інна Базюк.
«Я давно думала про ідею сакральних графіті, щоб про духовність могли говорити не лише священики. Треба поширювати її через речі, знаки і символи, що промовляють до всіх людей», – каже художниця Олена Смага зі Львова.
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків наголосив, що давно хотів появи у місті саме християнських муралів. На його думку, важливо, що їх відкривають у святковий день – Чистий Четвер. «Мені дуже подобається ідея поєднання сучасного та вічного, а Ярема Стецик зміг поєднати саме сучасне мистецтво з християнством», – додав очільник міста. За його словами, місто підтримує й буде підтримувати схожі ідеї, допомагає фінансово.
Про це повідомляє Типовий Франківськ.
«У переддень Страсної П’ятниці нам треба бодай на хвильку забути про буденні життєві перипетії і подумати про вічне. Нижня частина цієї стіни чимось нагадує оцю щоденну рутину, у якій усі перебувають, і раптом із цього всього виринає рука Спасителя зі "шнурками любові", які нас усіх поєднують. Це дуже символічно й нагадує нам – Memento mori, – розповідає директор КП «Простір інноваційних креацій "Палац Потоцьких"» Володимир Гайдар. – Приємно, що наша затія з християнськими муралами почала втілюватися. І ці мотузки певним чином пов’язали всіх: митців, які зазвичай тримаються свого товариства, представників духовенства і міської влади, громаду міста. Уже зараз пересічні перехожі зупиняються і намагають зрозуміти зміст».
«Miserere – Госполи, помилуй!», автор Олесь Базюк. Адреса: вул. Незалежності, 148За.
За основу взято слова із 50-го псалму «Помилуй мене, Боже». На стіні старого будинку зображено терновий вінець, який «переходить» у німб святості. У побаченому зчитується мотив переходу від страждання й муки до слави Воскресіння. Людина, яку Творець покликав до вічності, до радості та щастя, у пізнанні та пошуку істини робить багато помилок, тож благання Бога про милосердя – Miserere – залишається чи не головним проханням усіх часів та народів.
Сам процес творення муралу став перформенсом: доки на висоті працювали художники, на землі творили музику запрошені спеціально для цієї події скрипаль зі Львова Андрій Сорока й учасники гурту «Кана» – Христина Підлісецька й Олексій Каплунський.
«Шнурки любові», автор Олена Смага (Львів), виконання Ярема Стецик, Віталій Новий, Віталій Пернеровський. Адреса: вул. Лепкого, 1,9.
Шнурки любові, про які згадує пророк Осія, ніби тягнуться між двома будинками й далі. Ці шнурки – це символ тих повороз любові, якими Бог притягує людину до себе. Вони йдуть із глибини Ісусових ран – ціни нашого життя.
Шнурки любові скеровують нас у темряві ночі, не дають упасти занадто низько. Вони мають своє завдання – тягти вгору.
На стінах будинків ці шнурки стали буквально видимі. Цей мурал символізує зв’язок із Богом і одне з одним. Це також знак тих каналів, якими несуться молитви до Бога.
Під час відкриття цього мистецького проекту присутні могли доторкнутися до шнурків, ставши немов частиною муралу. Музичну частину забезпечив Андрій Савка, у руках якого зазвучала скрипка.
«Херувим», автор Данило Мовчан (Львів). Адреса: вул. Лепкого,16.
Херувими – це небесні сили, що належать до одного з дев’яти ангельських кіл, які перебувають біля Бога, споглядають Його й віддають Йому шану. Автор зобразив цю небесну силу на одному з будинків Франківська за допомогою простих геометричних форм і виразного кольору.
Малювання супроводжувалося молитовним співом духовенства.
Сестра Едіта Марія Улман SSpS